Architektura
06. Navrhneme IT architekturu podporující tu byznysovou
Proč navrhujeme cílovou IT architekturu
Abyste dosáhli maximální modularity a mohli měnit jen menší části architektury namísto velkých celků, jejichž nahrazování je nákladné a časově náročné.
Jaké aktivity fáze obnáší?
- Sloučíme výstupy z designu a všech value streamů (komponenty, front-endy, back-endy, …) na jedno místo koncepčního obrázku IT architektury. Nevynecháme pohled na unikátní a sdílené části. Jako základ využijeme framework moderní architektury.
- Zkontrolujeme provázanost v celkovém designu od řetězců po IT architekturu. Pokud najdeme velké množství závislostí, zejména v byznysových funkcích, které se mohou často měnit, popíšeme návrhový vzor (design patterns) a jasná pravidla designu a implementace. Zároveň určíme primárního vlastníka.
- Navrhneme vizi ideální cílové architektury, přičemž využijeme technologie a principy umožňující modularizaci, například mikroslužby, kontejnerizaci, cloudová řešení, …
- Rozhodneme o koexistenci legacy softwarů s novými systémy.
- Zanalyzujeme a popíšeme současný stav architektury.
- Navrhneme přechodnou architekturu ve stadiích, například po pololetích, a hlavní iniciativy, které povedou k realizaci.
Výstupy
- Cílová IT architektura
- Návrh přechodné architektury v čase
- Plán iniciativ pro zavádění cílové architektury
Tipy
- Nezapomínejte na adaptaci vedení společnosti, které vyžaduje jinou formou manažerské komunikace zaměřenou hlavně na přínosy architektury a jejích částí.
- Legacy aplikace nemusíte ihned vypínat, udržujte ale jednoduchost portfolia. Pokud mají funkce nové aplikace, staré zrušte.
Využívané metodiky
- Framework moderní architektury
- TOGAF ADM
5 kapitol
Realizace